Polski system emerytalny został zreformowany kilkanaście lat temu. Zmiany polegały na stworzeniu kilku filarów ubezpieczenia emerytalnego, które wciąż istnieją.

Pierwszy filar to obowiązkowe składki przekazywane na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które w praktyce oparte są na umowie pokoleniowej, czyli poświęcane zostają na wypłatę obecnych świadczeń. Jest jednak też ii filar, czyli otwarte fundusze emerytalne.

Są to prywatne agencje

pomyśl nad ubezpieczeniem

Zakładane głównie przez firmy mające duże doświadczenie w prowadzeniu działalności ubezpieczeniowej. Część naszej składki emerytalnej odprowadzana jest właśnie na drugi filar, czyli do takich instytucji. One nie mają za zadanie przekazywać tych pieniędzy na obecne emerytury, ale podstawowym celem jest inwestowanie tych środków, aby móc pomnażać ich wartość i w ten sposób zarabiać na przyszłe emerytury obecnych składkowiczów. W ten sposób zapewnia się pieniądze na przyszłość.

Obecna osoba, która pracuje na swoją emeryturę nie musi się martwić o przekazywanie pieniędzy na ii filar, bo robią to instytucje państwowe odpowiedzialne za nasze emerytury.

Zagadnieniem jednak, jakie przed każdym stanie, jest, to jaki ii filar wybrać. Na rynku, jak zostało wspomniane powyżej, działa bardzo dużo otwartych funduszy emerytalnych i generalnie jest w czym przebierać. Przede wszystkim, podejmując taką ważną życiową decyzję, należy prześledzić stopę zwrotu, która podpowie, jaki fundusz obsługujący ii filar najbardziej efektywnie zarządza powierzonymi przez innych pieniędzmi.