Jest tak dlatego, iż na podstawie jego zabytków możemy zapoznać się z historią Polski, a zarazem jest ono miastem studenckim, co gwarantuje, że ma dobry system komunikacyjny, a także tętni życiem cały rok.

Taka sytuacja sprawia także, że zostały tu ulokowane ośrodki różnych badań, nie tylko nad naukami humanistycznymi, lecz również ścisłymi, a także związanymi z innowacją. Jego atrakcyjność związana jest również z tym, iż jest to miasto papieskie, dlatego przybywa do niego bardzo wielu katolików, którzy chcą zobaczyć miejsca z papieżem pochodzącym z naszego kraju. W Krakowie znaleźć możemy ponadto zabytki przyrody, dlatego możemy stwierdzić, że w mieście tym każdy może znaleźć dla siebie jakieś wyjątkowe miejsce do zobaczenia oraz zwiedzenia.

Kraków to wyjątkowo ciekawe miejsce dla turystów, bo posiada idealnie opracowany system jego zwiedzania wg ciekawych tras turystycznych. Ogromna liczba przewodników w wersji papierowej lub online, a także łatwość w wybieraniu indywidualnych przewodników to kolejny z atutów tegoż miasta.